Látogassa meg internetes folyóiratunkat is, e szövegre bagy oldalt a menüben a második fülre kattintson!

-----------------------------------------------------------------------------------

Orbán Balázs PÁLYÁZAT 2019-21

gimnazisták, középiskolás diákok számára Orbán Balázs halálának 131. évfordulója alkalmából

A Székelyföld leírása

"... egész életem küzdelem volt a jóért, az                                                            igazért, a haza üdvéért”

Orbán Balázs újrafelfedezése

Az Erdélyi Szövetség (Budapest) és az Orbán Balázs Alapítvány (Székelylengyelfalva) Kráter Műhely Egyesület és Könyvkiadó báró lengyelfalvi Orbán Balázs (1829 – Budapest, 1890.) a Székelyföld első leírója, néprajzi gyűjtő, fotográfus, országgyűlési képviselő, Szejkefürdő kiépítője munkásságára emlékezve egyéni és csapatversenyt hirdetett középiskolák és elemik számára 2019-ben, NEA támogatással, amelyet a kovid miatt meg kellett kétszer hosszabbítanunk..

Célunk a legnagyobb székely hazafias gondolatai, szép stílusa, mély magyarsága megismertetése volt, s az hogy a diákok visszatekintsenek az általa  létesítettekre Székelyföldön, megvizsgálják, hogy napjainkra mi valósult meg Orbán Balázs terveiből, s mi maradt az utókorra.

AJÁNLOTT OLVASMÁNYként a diákok az alábbi munkát forgatták:

mek.oszk.hu/04800/04804/html/

Tervünk ezzel saját történelmük megismerése, otthonukhoz való kötődésük elmélyítése volt. A nyárig elhúzódó KOVID-járvány miatt nehéz volt a tanárok, diákok bevonása; végül az egyéni pályázatok érkeztek be jelentős számban általános és középiskolákból a 3 fordulós írásos (internetes) feladatmegoldásban Székelyvarságból, Máramarosszigetről, Kovásznáról, Székelyudvarhelyről, Gyergyószárhegyről, Gyulakutáról, Székelykeresztúrról, Budaőrsről stb. Megszerveztük kinti társszervezőinkkel (Bálint Domokossal, a székelylengyelfalvi Orbán Balázs Alapítvány elnökével és Kápolnási Zsolttal - a szejkefürdői Orbán Balázs Emlékház egyik alapítójával - az egész napos megemlékezést, meghívva a résztvevőket tanáraikkal az ünnepélyes díjátadóra:

2021. július 3-án szombat 10 órakor koszorúztunk Orbán Balázs sírjánál Szejkefürdőn Orbán Balázs életútját, örökségét méltatta Bálint Domokos, az Orbán Balázs Alapítvány elnöke, koszorúztak a diákok. 10,30-kor a most megnyíló Orbán Balázs Emlékházat tekintettük meg Kápolnási Zsolt tanár, az Emlékház gondozója vezetésével. 11,00 órakor Dr. Latorcai Csaba államtitkár köszöntőjét olvastuk fel. Ezt követte a díjkiosztás (jutalomkönyvek, emléklapok, a résztvevőknek. Átadta az Erdélyi Szövetség elnöke, Bácsfainé Dr. Hévizi Józsa. Minden diák és tanár a jutalomkönyvek között megkapta Orbán Balázs: Utazás keleten című könyvét, amely a Kritérion kiadásában idén jelent meg Dr. Balázs Ádám szerkesztésében.12 órakor a résztvevőket megvendégeltük Székelylengyelfalván a helyi asszonyok segítségével (főzés, tálalás).

Török Brigitta-gimnazista emlékezése a vetélkedőre:

"Orbán Balázs életét, cselekedeteit, a hazaszeretetét, és a hatalmas ambícióját ismerhettem meg részletesebben.A vetélkedő fordulói által belemélyedhettem Orbán Balázs életrajzába, székelyföldi utazásaiba. Megtanultam számomra új fogalmakat, amiket erdélyi lakosként sem ismertem/hallottam róluk. Megismerhettem Erdély viszonyát Magyarországgal, az akkori életfelfogást, az emberek kitartását, a háborúk előzményeit, és a háború utáni állapotokat, hagyományokat, és népszokásokat...Orbán Balázs megmutatta a világnak, hogy Székelyföld mennyi kincset rejteget, amit mindenkinek ismernie kell."  -

A verseny szervezésével kapcsolatos munkákban részt vettek tagjaink. Orbán Balázs testvérének dédunokája, Orbán Réka szerkesztette az általános iskolásoknak és a gimnazistáknak szóló első forduló kérdéseit, feladatait. Balázs Ádám által kiadott és szerkesztett könyvet vásároltuk meg a Kritériontól minden résztvevő tanár és diák, közreműködő számára.Tagjaink segítettek a helyi díjkiosztó szervezésében, a vetélkedő lebonyolításában, szervezésében.A két legjobb diák dolgozata felkerül az Erdélyi Szövetség internetes folyóiratába.

A budaőrsi Márton Áron Általános iskola 3 tanulója is adott be díjnyertes dolgozatot; melyeket az iskola záróünnepségén az egész diákság előtt méltattunk, és tagjaink által készített küldün ajándékokkal együtt a könyvjutalmakat és okleveleket átadtuk, megköszönve a felkészítő tanár munkáját. (A felkészítő tanárok is kaptak ajándék könyvcsomagot, amelyhez a könyveket a Kráter Kiadó biztosította számunkra.)Új tanárkollégák kapcsolódtak aktívan be a Szövetségünk életébe itthon és Erdélyben; megfogalmazva a távlati együttműködés területeit (nyári tábor) is.Sajnos a tervezett iskolai és hittanfoglalkozásokra, a csoportos megemlékezésekre a kovid miatt nem volt lehetőségünk, pedig lelkészek is ígérték a segítségüket.

Havi: 948
Oldal: Szellemi vetélkedő Orbán Balázs halálának 131. évfordulója alkalmából középiskolásoknak