FALVAINK MEGTARTÁSÁÉRT Erdélyben FALUGONDNOKI HÁLÓZATTAL, LELKÉSZEKKEL - kisbuszokkal gyorsabb, eredményesebb!
Magyar falvak nélkül kiürül Erdély, nem lesz autonómia!
Te is segíthetsz!
A kanadai magyarok 2018. karácsonyától gyűjöttek már a második kisbuszra: Ehhez járult a Svájci Magyar Munkavállalók Szövetsége, a Zürichi Magyar Egyesület, tagjaink, és számos hazai és külföldi adománya. Igy már két kisbuszt vásároltunk a Romániai Falugondnokságok Szövetsége részére! Te is segíthetsz, hogy a következő használt, de jól működő 8+1 fős kisbuszt megvásárolhassuk!
2017.KAMOSZ ajándéka- Gagy községé
Egyébként az is segítség lenne, ha valamelyik külföldi magyar szervezet a lecserélés előtt régi - de még jól működtethető - kisbuszát felajánlaná Erdélybe a ROMFALSZ-nak!!!
(A falugondnoki szervezet elnöke is csak használt kibuszt tud venni a gyűjtésből.)
A szórványban a munkahelyhiány miatt, az iskola, óvoda, a bolt hiánya vagy drágasága miatt, a rossz közlekedés (legfeljebb reggel és este egy autóbusz jár, s a hivatali ügyeket nehéz intézni, ezért ürülnek ki elsősorban a falvak, és öregednek el. A magukra maradó családokban a többségi nyelv vonzása az erős, gyermek boldogulása miatt sokan választják. Sok a vegyesházasság; a családokban a domináns fél határozza meg a nyelvhasználatot és az iskolát is. A családokat magyar nyelvű közöségükben egyedül az egyház tarthatja meg, ha van a faluban tevékeny pap/lelkész, aki a lelki élet mellett a szellemi, kulturális közösségépítő, megtartó, aki energiával dolgozik a közösségéért. (2018. nov. 15-én a Magyar Szórvány Napján az NPKI rendezésében elhangzó elemzés)
A harmadik kisbusz az EMMI támogatásával- felterjesztésünkre - érkezett meg 2001-ben a székely- és csángó településeket összekötő Háromkútra.
Erről szól az alábbi film, az M1 Kárpát-medence, 2007.03.07-es adásában, ami megtekinhető a Google-n, ha a következőt írod be a Google keresőjébe:
Kárpát-medence 2021.03.07-i adás
Erről az összefogásról ad hirt a gyulafehérvári karitász hírlevele, amely e linkre kattintva olvasható:
20 éves az erdélyi civil szervezet: falugondnoki hálózat lelkészek bevonásával
18 évvel ezelőtt a magyar FM falugondnoki hálózat tapasztalatait megismerve, annak mintájára magyar támogatással Balázs Sándor unitárius lelkész létrehozta a Romániai Falugondnokságok Szövetségét (ROMFALSZ) mely szórványközösségekben működik, ahol már nincs magyar tanító. A magyar anyanyelvű falugondnok
A Gyergyószentmiklós-i Agrokaritász szervezésében 5 településen működik falugondnoki szolgálat egyben szórványprogram része is lehetne. Néhol 20 éves járművekkel végzik a szolgálatot, amik a lecserélést várják. Önkormányzatok, egyházközségek, más civil szervezetek által működtetett falugondnoki szolgálatok, akik autót, kisbuszt igényelnek: Fenyőkúton a falugondnoki szolgálat jármű hiányában megszűnt. Lokod, Székelymuzsna, Málnás, itt a falugondnoki teendőket saját járművével végzik a falugondnokok, lelkészek. Újonnan indulna: Tűr, Bethlenszentmiklós, Szentivánlaborfalva, Énlaka, Felsőrákos.
A kanadai magyarok szervezete (KAMOSZ) 2018. karácsonyára gyűjött a második kisbuszra, ezt egészítette ki a Kárpátia Zenekar, a Svájci Keresztény Magyar Munkavállalók Szövetsége tagjaink, és mások adományai. Köszönjük!
2019-ben vásárolt második kisbusz:
Te is segíthetsz! Az alábbi számlaszámra várjuk az adományt; az adományozót reklámozzuk a kisbusz oldalán köszönetül!
Bankszámla adatai, amire az adomány küldhető:
Erdélyi Szövetség számlaszáma / Account number:
OTP Bank Nyrt 11705008-20132400-00000000
Számla elnevezése: ERDÉLYI SZÖVETSÉG
Igénybevevő neve: Bácsfainé Dr. Hévizi Józsa
Az OTP Bank SWIFT kódja: OTPVHUHB
Székhelye: 1051 Budapest, Nádor utca 6.
IBAN (nemzetközi bankszámlaszám): HU53117050082013240000000000
Kérjük, hogy az átutalás közlemény rovatába írja bele, hogy azt kisbusz vásárlása céljára küldi.
Részletesen az alábbi videoban ismerhető meg a ROMFALSZ tevékenysége:Hír - Érték 2018.06.14. hatoscsatorna - YouTube
Korábban 40 szolgálat működött, azonban a kisbuszok elfogytával mára számuk 20-ra zsugorodott.
Azonban a fennmaradáshoz és a hálózat tovább fejlesztéséhez új vagy használt, 8+1 fős kisbuszokra lenne szükség. A kisbusz oldalán feltüntetjük az adományozó személy vagy szervezet nevét és logóját köszönetül!
(Szövetségünk közhasznú szervezet. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, valamint a társasági adóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény alapján a közhasznú szervezet részére nyújtott támogatás esetén adókedvezmény érvényesíthető.)
Elsősorban olyan erdélyi vagy magyarországi vállalkozókra, sportolókra számítunk, akik a külhoni magyarság megmaradásáért tenni szeretnének. Ne feledjük, hogy az autonómiához élő, erős közösségekre van szükség.
Kisbuszok adományozásával a falugondnokok, lelkészek megállíthatják az elzárt vagy szórvány magyar falvak asszimilációját a román tengerben, a falu lakóinak szociális, egészségügyi ellátását a városihoz közelíthetik meg; azaz a falu élhetővé válik!
Makkai Sándor szerint a tiszta evangélium mértéke alá kell állítani az egyén, a család, a közösség életét, az intézményeit, kultúráját. A falvak patrióta értelmiségi vezetői, a tanítók, lelkészek, papok vezetésével közösséget építhetünk, s a szórványt megtarthatjuk magyarnak!
Így tartotta meg hazánk iránti elkötelezettségében a ruszinságot Egán Ede hegyvidéki akciója is!
Bácsfainé Dr. Hévizi Józsa elnök