(Megvalósult a Magyar kormány támogatásával, a Bethlen Gábor Alap költségfedezésével.)
Az Erdélyi Szövetség elsőízben szervezett magyarországi fiataloknak részvételt, Potápi Árpád államtitkár (Bethlen Gábor Alapkezelő) 200 000 Ft-os támogatásával. Három éves együttműködésünk új formájaként. Balázs Sándor, a ROMFALSZ elnöke az unitárius szeretetszolgálattal közösen (Gondviselés) vezette a diákok részére a nyári erdélyi kalákamunkát: Első ízben18 éven felüli 3 fiatalt, küldtünk ki próbaképpen. A diákok előre megváltott MÁV vonatjeggyel, helyjeggyel aug. 13-án indultak el és 20-án érkeztek vissza. A kaláka munka ideje augusztus 14-18 volt. Augusztus 20-án tértek vissza Budapestre. Magyarzsákodon az idősek házainak rendbehozatala volt a feladatuk. Esténként az unitárius lelkésszel beszélgetve ismerkedtek az erdélyi magyarok mai életével, hagyományaival, történetével. Közben megtekintették Segesvárt és Kolozsvárt, ahol találkoztam velük és elbeszélgettünk tapasztalataikról, élményeikről is. Szállást, étkezést az unitárius parókián kaptak. A tapasztalatok levonására, a jövőbeni folytatás egyeztetésére Balázs Sándor szeptemberi útja során került sor. Az őszi nyitó klubnapon Sárkány Miklós tanuló számolt be tapasztalatairól a tagság előtt. Felolvastuk Hámori Dávid – a honlapunkon is olvasható – értékelését.
Részlet Hámori Dávid beszámolójából:
Az Erdélyi Szövetség közbenjárásának köszönhetően részt tudtunk venni mi, magyarországi fiatalok egy önkéntes munkában Magyarzsákodon. Zsákod Marosvásárhelytől nagyjából 40 perc autóútra található település. A helyi unitárius tiszteletes úr Balázs Sándor volt a mentorunk az egy hét során. Én személy szerint nagyon sok tanultam a lelkész úrtól. Sokat beszélgettünk Erdély és az ottani magyarság helyzetéről. Számos vallási téma is beszélgetéseink középpontjában helyezkedett el.
A faluban Sanyi bácsi tiszteletes nagyon komoly szerepet játszik abban, hogy Magyarzsákod meg tudja őrizni a magyar identitását. Sok-sok erdélyi magyar fiatallal tudtam megismerkedni kint tartózkodásom alatt, akik ugyancsak részt vettek a kaláka munkában. Ők a szomszéd falvakból jöttek ide segíteni.
Magyar Unitárius Egyház szeretetszolgálata az úgy nevezett „Gondviselés Segélyszervezet” szervezte a faluban ezt a Kaláka tábort. Ilyesfajta önkéntes tábort, melyben anyaországi, illetve határon túli fiatalok együtt vesznek részt még azelőtt senki nem szervezett tudomásom szerint. Tehát ez a tábor egyfajta úttörőnek számít.
A munkák között szerepeltek többek között favágás, a falu unitárius templomának felújításában való részvétel vagy például falvakolás egy idős bácsinál a faluban.
Tanulságos volt számomra a faluban töltött idő, ugyanis az egy hét alatt szinte csak Magyarzsákodon voltunk és ennek köszönhetően bele tudtam látni mélyebben a falu életébe, mindennapjaiba. Megismerkedtem a zsákodi fiatalokkal is, akik sokat meséltek az ottani életről. Erdélyben minden falu kicsit más és kvázi minden település egy kis közösség egyedi problémákkal egyedi szokásokkal, hagyományokkal.
Köszönjük a BGA támogatását: