Tisztelt Uram/Hölgyem!
Szövetségünk az alábbi tevékenységének támogatására kéri az adója 1%ának felajánlását:
Adószámunk: 19013055-1-41
(A NAV honlapján: https://eszja.nav.gov.hu/)
A területi autonómia kivívásáig közbenső lépésnek tartjuk az egyházi-kulturális autonómiát; vagyis az egyházközségek köré szerveződő kulturális élet felerősítését. Ehhez szeretnénk segítséget nyújtani az egyházközségi közkönyvtárak kialakításával. Könyveket szállítunk ki Erdélybe a katolikus és unitárius egyházközségeknek.
2017-től kiemelten támogatjuk a Romániai Falugazda Szövetséget; a szórványfalvak falugazdáinak ellátását használt kisbuszokkal, mert a magyar anyanyelvű (esetleg lelkész) falugondnok az anyanyelvű ügyintézője az időseknek és tolmács; aki egy-egy magyar iskola központba viszi naponta a környék magyar gyermekeit, megszervezi a közösség hagyományápoló rendezvényeit, falunapokat, nemzeti ünnepeiket. Az utóbbi években a máramarosi Szent Judás Tádé Egyesületet és a hozzá kapcsolódó civil szervezeteket segítjük karácsonyi adománygyüjtéssel, pályázatírással, szervezési segítséggel.
Az Erdélyi Szövetség többévi előkészítő munka után Fővárosunkban az első emléktáblát avatta fel ünnepi üléssel összekötve Orbán Balázsnak a Székelyföld első leírójának a Budapest- Kálvin téri Református Egyházközség gyülekezeti termének külső falán.
Az„Ellenpontok" folyóirat létrejöttének 30. évfordulója alkalmából „A demokratikus ellenzék Lengyelországban és a Kárpát-medence magyarok lakta részein az 1980-as években" c. 2012. évben a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltárával közösen szervezett konferenciánkkal a lengyel- erdélyi kapcsolatokat erősítettük. Az erdélyi felsőoktatás helyzetét gondjait a 2015. évben szervezett konferenciánkon mutattuk be.
NEA támogatással 2014. novemberében rendezte meg az Embermentés a vészkorszakban című, a Holocaust 70. évfordulóján rendezett tudományos konferenciát, bemutatva azt az embermentő tevékenységet, amely a vészkorszakban üldözöttek, zsidók megmentése érdekében folyt a Kárpát-medencében. (Internetes folyóiratunk: http://erdelyiszovetseg.hu/) 2016-ban kiadtuk – miniszterelnöki támogatással - angol-német nyelven az Embermentés a Vészkorszakban c. kötetünket, hogy a kormányunk kezébe adjunk egy angol-német nyelvű kiadványt, és elkezdtük eljuttatását külföldre az egyetemi, illetve az állami nemzeti könyvtárakba az országimázs javítására. A tengeren túlra a digitális formában juttattuk el.
Szervezetünk internetes felhívás mellett maga is gyűjtött 20 Ezer CHF összeget alelnökünk segítségével Svájcban a Nagykàrolyi ref. Kàlvin Központra, amely ökumenikus kulturális központja lett a partiumi ifjúságnak és időskorúaknak.
A Jó Isten megadta nekünk azt a kegyelmet, hogy embertársainkon, erdélyi testvéreinken ha kis lépésekben is, de segíthessünk; hozzájárulva kormányunk fantasztikus eredményeihez, amelyeket külhoni magyar testvéreinknél járva lépten-nyomon megtapasztalhatunk! Ha nem is találkozhattunk klubnapokon a pandémia miatt, mégis tagtársainkkal komoly munkát végezhettünk:
„Partiumi településvezetők, szakemberei számára szervezett tapasztalatcserét július 8-10-e között a budapesti székhelyű Erdélyi Szövetség.
Július 8-án, a program első napjának délutánján Szigetváron, iskolaigazgatókkal, tanárokkal találkozott a partiumi küldöttség, amelyen a községek közötti, testvériskolai kapcsolatteremtés témakörben cserélték ki tapasztalataikat a résztvevők.
Másnap, július 9-én, Hetesközségben, a helyi bárányfeldolgozás részleteiről, termékértékesítési módszerekről és pályázati együttműködési lehetőségekről tartottak ismertetőt a házigazdák.
Rózsafán, Király Norbert polgármester, a közmunkás romák bevonásával szervezett növénytermesztés 2 éves tapasztalatait ismertette, majd a tanácskozás befejeztével a környék egyik nevezetességét, Szigetvár várát is meglátogatták a delegáció résztvevői .
Július 10-én Bánfalván Szabó Melinda polgármester a megújuló munkalehetőségeket és a szakmai képzést biztosító közmunkaprogram részleteit ismertette, de szó volt a helyi növénytermesztés, állattenyésztés, saját feldolgozásának és értékesítésének tapasztalatairól is.
Katádfa településen, Szabó Miklósné polgármester, a fenti eljárások és megoldások több mint 10 éves gyakorlatának tapasztalatait ismerteti , amelyet EU-s pályázati programot nyerve működtetnek. Itt szóba kerültek a lehetőségek mellett az alkalmazások során megtapasztalt buktatók is, de képet kaphattak a település vezetők az eredményekről a program szociális-kulturális hatásairól a helyi közösségek életére.
A résztvevők úgy értékelték, hogy helyszíni terepszemléken tartott programismertetők közben felmerült együttműködési lehetőségek további távlatokat nyithatnak a településfejlesztések terén. ”
7. Fontosnak tartjuk az identitás erősítését az erdélyi témájú alkotások támogatásával, Erdély kimagasló személyiségei hazai bemutatásával is. Poór István filmrendező megkeresésére erdélyi kapcsolatainkat felelevenítve segítettük elő az erdélyi színészekkel készült Eucharisztia c. filmjének forgatását, elkészítettük a film pályázati dokumentációját. A statiszta szerepeket a magyarzsákodi asszonyok, férfiak adták, hiszen a felvételek jelentős része is ott készült Balázs Sándor unitárius lelkész (együttműködő partnerünk) szervezésével; aminek kapcsán nemcsak az ott élők hitét, hanem lakóhelyükhöz való ragaszkodásukat is megerősítette.
Honlapunk: http://erdelyi-szovetseg.hupont.hu.
Köszönjük: Budapest, 2021.április2o.
Bácsfainé Dr. Hévizi Józsa elnök